چراغ مطالعه

چراغ مطالعه چیست؟

مقام معظم رهبری در ۲۹ تیر ماه سال ۱۳۹۰، در دیدار خود با کتابداران و مسئولان نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور فرمودند: «یکی از چیزهایی که ما امروز خیلی احتیاج داریم، برنامه‌های مطالعاتی برای قشرهای مختلف است. بارها اتفاق می‌افتد که جوان‌ها را، نوجوان‌ها را به کتاب‌خوانی تشویق می‌کنیم؛ مراجعه می‌کنند، می‌گویند آقا چه بخوانیم؟ این سؤال یک جواب ندارد؛ احتمالاً جواب‌های متعددی دارد. مجموعه‌ی متصدیان امر کتاب – چه در وزارت ارشاد، چه در مجموعه‌ی کتاب‌خانه‌ها – روی این مسأله باید کار جدی بکنند؛ در بخش‌های مختلف، برای قشرهای مختلف، به شکل‌های مختلف، با تنوع متناسب، سیر مطالعاتی درست کنند؛ اول این کتاب، بعد این کتاب، بعد این کتاب. وقتی‌که جوان، نوجوان یا کسی که تاکنون با کتاب انس زیادی نداشته است، وارد شد، حرکت کرد، راه افتاد، غالباً مسیر خودش را پیدا خواهد کرد.»

«سیر مطالعاتی» یک عنوان خاص برای برنامه‌ی مطالعاتی‌ای است که در یک موضوع واحد، دارای آغاز، انجام و ترتیب است. همان‌گونه که از عنوان این مفهوم مشخص است، سیر مطالعاتی، مسیر خواندن را مشخص می‌کند و  ممکن است بر اساس کتاب یا مقاله ارائه شود اما به‌طورمعمول، سیر مطالعاتی بر اساس کتاب طراحی می‌گردد. این سیر به مخاطب کمک می‌کند با صرف کم‌ترین هزینه‌ی زمانی و مالی، بیش‌ترین حجم دانش را بیاموزد. به‌بیان‌دیگر، تجربه و هزینه کرد یک سازمان یا یک گروه، به کمک او می‌آید تا بهترین مسیر مطالعه را انتخاب کند.

اندیشکده برهان در جهت تأمین نیاز مطالعاتی اقشار گوناگون جامعه اقدام به ارائه سیرهای مطالعاتی مفید می‌نماید. امید است با یاری شما مخاطبان گرامی این منظومه مطالعاتی روزبه‌روز پربارتر و مفید فایده تر گردد.

 

سیر مطالعاتی عمومی

سیر مطالعاتی تخصصی