آثار منظوم و منثور ادبی در ملل و اقوام مختلف چونان آیینه‌ای بازتاباننده‌ی روح و هویت و احوال و عهد و عالم و افق تاریخی آن‌هاست. در یونان باستان، هنگام ظهور تاریخ غرب، آثار شاعرانی چون هومر و هیزیود، اولین مظاهر مکتوب و ادبی ظهور همه‌ی تاریخ غرب (در دوره‌ی باستانی آن) بودند. در عالم غرب مدرن هم آثار ادبی منظوم و منثور فرانچسکوپترارک و جیروانی بودکاچیو و جان میلتون و تاسو و بسیاری دیگر، هریک به طریقی، وجوه و دقایقی از روح اومانیستی غرب مدرن را در مقاطع مختلف قطور آن عیان می‌کردند و نشان می‌دادند.

در ادبیات اقوام و مردمان چین، هند، ژاپن، بین‌النهرین باستان و ساکنان برخی سرزمین‌های اروپایی و مردمان دیگر نقاط عالم، زمانی که در وقت تاریخ شرقی حیات خود به سر می‌بردند نیز شاهدیم که ادبیات به صور مختلف، بازگوکننده‌ی مؤلفه‌های بنیادین هویت و نیز احوالات و اوقات و ادوار مختلف تاریخی آن‌هاست.

در عالم ایران پس از اسلام، ادب منظوم و منثور و حکایات و اشعار و در کل، آنچه می‌توان میراث ادبی ایرانیان مسلمان در زبان فارسی نامید، از جهات عدیده، هم بازتاب‌دهنده‌ی مؤلفه‌های اصلی هویتی ما بوده است و هم احوال و اطوار و ادوار و اکوار تاریخ ایران پس از اسلام (و حتی از جهاتی برخی وجوه ایران پیش از اسلام) را روایت کرده است.

ادب (ادبیات) در پیشینه‌ی تاریخی-فرهنگی مردم ایران (آنچه می‌توانیم آن را ادبیات کلاسیک فارسی بنامیم)، نوعاً دارای مضامین حکمی و تعلیمی و دینی و عرفانی بوده و از زبانی تمثیلی و نمادین بهره می‌برده است. در بررسی تاریخ تطور ادب فارسی از نیمه‌ی اول قرن سوم هجری‌قمری و پیدایی اولین آثار منظوم و منثور فارسی دری تا دهه‌های پایانی قرن سیزدهم هجری‌قمری (که سیطره‌ی ادبیات شبه‌مدرن تدریجاً پدیدار می‌شود و میراث و میراث‌داران ادب کلاسیک فارسی به حاشیه رانده می‌شوند) مشاهده می‌کنیم که ادبیات کلاسیک فارسی به‌موازات فرازوفرودهای تمدن ایران پس از اسلام، احوال و دگرگونی‌های مختلفی را تجربه می‌کند.

تاریخچه ادبیات معاصر ایران- جلد اول

تاریخچه ادبیات معاصر ایران- جلد اول

جلد اول: از آغاز تا 1300 هجری شمسی

تعداد صفحات : 324 صفحه
مدت مطالعه : 6 ساعت و 15 دقیقه

تاریخچه ادبیات معاصر ایران - جلد دوم

تاریخچه ادبیات معاصر ایران – جلد دوم

جلد دوم: ادبیات دوران پهلوی اول (از 1300 تا 1320 هجری شمسی)

تعداد صفحات : 276 صفحه
مدت مطالعه :7 ساعت و 0 دقیقه

تاریخچه ادبیات معاصر ایران – جلد سوم

جلد سوم: ادبیات دوران پهلوی دوم (از 1320 تا 1357 هجری شمسی)

تعداد صفحات : 450 صفحه
مدت مطالعه : 11 ساعت و 15 دقیقه

‏‫الفبای اسلام‌زدایی

نگاهی تاریخی به اسلام‌ستیزی و اسلام‌زدایی در پوشش ادبیات و اصلاح خط

تعداد صفحات : 43 صفحه
مدت مطالعه : 1 ساعت و 15 دقیقه

[vc_custom_heading text=”اشتراک گذاری” font_container=”tag:h2|text_align:center”]
دسته‌ها : سیر مطالعاتی تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × 2 =

فهرست